Brazílski indiáni sa smejú z nášho volebného systému. Ukončíme to ?

Autor: Pavol Bulla | 30.6.2014 o 11:11 | (upravené 8.2.2015 o 10:04) Karma článku: 12,91 | Prečítané:  5087x

V poslednej dobe sme mohli sledovať , ako sa politici predháňali v analyzovaní nízkej volebnej účasti na eurovoľbách. Nebudem  hodnotiť, prečo je  účasť  taká nízka a ani navrhovať zmeny v systéme výberu strán a kandidátov . To nech si  vyriešia politici.   V iem si  ale živo  predstaviť, že  vysvetliť nezamestnanému obyvateľovi Sobraniec, nech ide voliť v eurovoľbách je pomerne ťažké. Ním zvolený poslanec v  Eur ó pe bude brať 15 000 € mesačne, bude mať asistentov za 20 000 €, preplatené mnohé  výdavky spojené s funkciou, lietať  bu d e business  classom  d o Bruselu a Štrasburgu a potom ešte dostane odstupné a niekoľkotisícový  d ô ch o dok T reba dodať,  že za tieto všetky prachy bude dbať  výsostne  o jeho blaho on zistí  po piatich rokoch , že je stále nezamestnaný . Až  plačem nad tou predstavou . Ale iné som chcel.  

Predpotopný volebný systém 21.storočia  

Každé voľby žasnem, ako môže na Slovensku fungovať tak zaostalý volebný systém. Mestské úrady dodajú zoznam voličov, vy prídete do nejakej, často i ošarpanej miestnosti, veselá komisia vás vy hľadá v zozname a slávnostne vás vyškrtne, keď si preberiete hlasovacie  papierové lístky.  Podľa volieb by človek nezistil, že tu máme 21. storoč ie. A to v čase, keď Google a Apple si sledovaním našich  smart mobilov a ich  lokáciou môžu zistiť na Slovensku pravdepodobnú volebnú účasť skôr , ako  náš štatistický úrad na Slovensku. Mne to skôr pripomína volebný systém pri vezený  niekde zo Zimbabwe.  Z nejakého ( mne  prapo d ivného ) d ôvodu však takýto volebný systém niekomu vyhovuje a preto je nemenný  na Slovensku  už prakticky  dve desaťročia.  

Politici,  vyriešte  aspoň  problém mobilných voličov - elektronizujte identifikáciu voliča  

Keď si prejdem svoju volebnú účasť za posledné roky, tak je asi 50%. Hlavným dôvodom mojej nízkej volebnej účasti  býva však neprítomnosť v mieste trvalého bydliska v deň  konania  volieb . Ak chcete v našej krajine voliť mimo svojej obce, musíte prejsť pomerne hlúpou  administratívnou  procedúrou vybavenia voličského preukazu, kde vás "teta" z  mestsk ého úradu vyškrtne zo zoznamu voličov v meste, kde máte trvalé bydlisko a vy môžete s preukazom í sť voliť do inej obce a lebo volebného okrsku.  Aj to len pri niektorých voľbách. N emôžete si vybaviť nejaký 10 - ročný preukaz na rôzne voľby, vždy musíte túto procedúru absolvovať nanovo. Ľudia v deň volieb cestujú, sú na chatách, zá hradkách, presúvajú sa zo západu na východ a naopak , nachádzajú sa na opačnej strane mesta, v ktorom bývajú a jednoducho  nechce sa im presúvať do svojej volebnej miestnosti . Nemôžu ísť do volebnej miestnosti, ktorá je možno  20 metrov pred nimi, lebo to nie je ich okrsok. A toto vidím ako kardinálny  nepolitický  problém  volebného systému na Slovensk u .   

Na čo sú nám elektronické ID karty  

Myslel som si, že po vzniku elektronických obč iansky ch preukazov vznikne aj množstvo možnosti ich použitia. To sa však  zatiaľ  ne koná . A teraz si predstavte, že v deň volieb  to bude vyzerať inak. V y nabehnete so svojou ID kartou do h ociktorej volebnej miestnosti, moderný  cloudový volebný systém zaznamená použitie vašej ID karty cez čítačku  pri volebnom akte a vy za hlasujete povedzme aj v Sobranciach . Za blokuje  sa  automaticky  možnosť hlasovať dvakrát , podvody sa minimalizujú . A ak by politici chceli, tak starostu Malej Čiernej môžete odvoliť aj v Bratislave , či poslancov trenčianskej VÚC v Košiciach . Stačili by elektronické terminály, ktoré by umožnili hlasovanie z ktoréhokoľvek miesta našej krajiny . Volebný systém by bol bezpečný, nezneužiteľný, už í vateľsky - priateľský,  bezpapierový , anon ymný , modulárny , lacnejší a čo ja viem ešte aký . A vôbec by mi nevadilo, ak by niektorí voliči používali starý systém a tí čo chcú  a sú zručn ejší -  nový či kombinovaný .      

Dáta získan é novým systémom  

Elektronizácia volebného systému by ďalej umožnila získať štátu cenné dáta a volebný proces ďalej optimalizovať. Ukázalo by sa, že nepotrebujete tisíce volebných miestnosti, ušetrilo by sa na  papieri , komisiách, na spočítavaní hlasov. Štát by mohol získať cenné analytické dáta o tom, kam ľudia chodia voliť, ako ďaleko od domova , aká je účasť keď prší na dedine a aká je v meste  a postupne by  politici  moh l i nastaviť volebné pravidlá tak,  aby dátum a čas volieb bol prispôsobený občanom a nie naopak. V ôbec si nemyslím, že by niekto na tomto systéme získal. Zlepšiť pohodlie  pri hlasovaní sa dá pre ľavicového i pravicového občana. Teórie o skalných  a aktívnych voličoch aj tak moc nevychádzajú. Vždy žasnem na d vyjadreniami analytiko v , čo hodnotia volebnú účasť a nemajú  základné analytické dáta.     

Brazília volí kompletne elektronicky  

Dokonca  v  Brazílii  už elektronické hlasovanie existuje 10 rokov . Asi pochopili, že distribuovať papierové lístky pre  150 mil. ľudí po rozbitých cestách v pralesoch  nedáva význam a vytvorili si elektronický volebný systém, ktorý sa chodia učiť i  profesionáli z USA . A netreba dodávať, že tento spôsob voľby si získal sympatie samotných Brazílčanov.    

Rozumné IT projekty treba vymyslieť  

Mne by sa takýto systém páčil.  Ak by som nebol  v deň volieb  mimo Slovenska, umožnilo by mi to chodiť na v oľby pravidelne. Každá vláda sľubuje občanom elektronizáciu, idú na ňu neskutočné miliardy a všetko ide väčšinou po starom. Ak by tento štát vyhodil peniaze  za elektronizáciu volebného systému, vôbec b y mi to nevadilo . Tu sa jeden rozumný IT projekt sám ponúka. A minister ktorý to  zavedie ? Ten môže potom od rána do večera behať po televízi á ch a pri každých voľbách vysvet ľ ovať, že to je jeho  veľ dielo.  Určite lepší príklad ako  bločková lotéria.  

Odváži sa niekto potopiť predpotopný volebný systém  na Slovensku  ?   

Autor:  Pavol Bulla

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Náhorný Karabach chce byť veľmocou. Vďaka jeseterom

Chovajú jesetery a chcú sa stať kaviárovou mocnosťou. Zásah z frontovej línie prežili len statočné ryby.

DOMOV

Sťal dve hlavy chobotnice, ale na silných mužov Smeru si netrúfol

Mantinely vidno pri riaditeľoch nemocníc.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.


Už ste čítali?