Brazílski indiáni sa smejú z nášho volebného systému. Ukončíme to ?

Autor: Pavol Bulla | 30.6.2014 o 11:11 | (upravené 8.2.2015 o 10:04) Karma článku: 12,91 | Prečítané:  5223x

V poslednej dobe sme mohli sledovať , ako sa politici predháňali v analyzovaní nízkej volebnej účasti na eurovoľbách. Nebudem  hodnotiť, prečo je  účasť  taká nízka a ani navrhovať zmeny v systéme výberu strán a kandidátov . To nech si  vyriešia politici.   V iem si  ale živo  predstaviť, že  vysvetliť nezamestnanému obyvateľovi Sobraniec, nech ide voliť v eurovoľbách je pomerne ťažké. Ním zvolený poslanec v  Eur ó pe bude brať 15 000 € mesačne, bude mať asistentov za 20 000 €, preplatené mnohé  výdavky spojené s funkciou, lietať  bu d e business  classom  d o Bruselu a Štrasburgu a potom ešte dostane odstupné a niekoľkotisícový  d ô ch o dok T reba dodať,  že za tieto všetky prachy bude dbať  výsostne  o jeho blaho on zistí  po piatich rokoch , že je stále nezamestnaný . Až  plačem nad tou predstavou . Ale iné som chcel.  

Predpotopný volebný systém 21.storočia  

Každé voľby žasnem, ako môže na Slovensku fungovať tak zaostalý volebný systém. Mestské úrady dodajú zoznam voličov, vy prídete do nejakej, často i ošarpanej miestnosti, veselá komisia vás vy hľadá v zozname a slávnostne vás vyškrtne, keď si preberiete hlasovacie  papierové lístky.  Podľa volieb by človek nezistil, že tu máme 21. storoč ie. A to v čase, keď Google a Apple si sledovaním našich  smart mobilov a ich  lokáciou môžu zistiť na Slovensku pravdepodobnú volebnú účasť skôr , ako  náš štatistický úrad na Slovensku. Mne to skôr pripomína volebný systém pri vezený  niekde zo Zimbabwe.  Z nejakého ( mne  prapo d ivného ) d ôvodu však takýto volebný systém niekomu vyhovuje a preto je nemenný  na Slovensku  už prakticky  dve desaťročia.  

Politici,  vyriešte  aspoň  problém mobilných voličov - elektronizujte identifikáciu voliča  

Keď si prejdem svoju volebnú účasť za posledné roky, tak je asi 50%. Hlavným dôvodom mojej nízkej volebnej účasti  býva však neprítomnosť v mieste trvalého bydliska v deň  konania  volieb . Ak chcete v našej krajine voliť mimo svojej obce, musíte prejsť pomerne hlúpou  administratívnou  procedúrou vybavenia voličského preukazu, kde vás "teta" z  mestsk ého úradu vyškrtne zo zoznamu voličov v meste, kde máte trvalé bydlisko a vy môžete s preukazom í sť voliť do inej obce a lebo volebného okrsku.  Aj to len pri niektorých voľbách. N emôžete si vybaviť nejaký 10 - ročný preukaz na rôzne voľby, vždy musíte túto procedúru absolvovať nanovo. Ľudia v deň volieb cestujú, sú na chatách, zá hradkách, presúvajú sa zo západu na východ a naopak , nachádzajú sa na opačnej strane mesta, v ktorom bývajú a jednoducho  nechce sa im presúvať do svojej volebnej miestnosti . Nemôžu ísť do volebnej miestnosti, ktorá je možno  20 metrov pred nimi, lebo to nie je ich okrsok. A toto vidím ako kardinálny  nepolitický  problém  volebného systému na Slovensk u .   

Na čo sú nám elektronické ID karty  

Myslel som si, že po vzniku elektronických obč iansky ch preukazov vznikne aj množstvo možnosti ich použitia. To sa však  zatiaľ  ne koná . A teraz si predstavte, že v deň volieb  to bude vyzerať inak. V y nabehnete so svojou ID kartou do h ociktorej volebnej miestnosti, moderný  cloudový volebný systém zaznamená použitie vašej ID karty cez čítačku  pri volebnom akte a vy za hlasujete povedzme aj v Sobranciach . Za blokuje  sa  automaticky  možnosť hlasovať dvakrát , podvody sa minimalizujú . A ak by politici chceli, tak starostu Malej Čiernej môžete odvoliť aj v Bratislave , či poslancov trenčianskej VÚC v Košiciach . Stačili by elektronické terminály, ktoré by umožnili hlasovanie z ktoréhokoľvek miesta našej krajiny . Volebný systém by bol bezpečný, nezneužiteľný, už í vateľsky - priateľský,  bezpapierový , anon ymný , modulárny , lacnejší a čo ja viem ešte aký . A vôbec by mi nevadilo, ak by niektorí voliči používali starý systém a tí čo chcú  a sú zručn ejší -  nový či kombinovaný .      

Dáta získan é novým systémom  

Elektronizácia volebného systému by ďalej umožnila získať štátu cenné dáta a volebný proces ďalej optimalizovať. Ukázalo by sa, že nepotrebujete tisíce volebných miestnosti, ušetrilo by sa na  papieri , komisiách, na spočítavaní hlasov. Štát by mohol získať cenné analytické dáta o tom, kam ľudia chodia voliť, ako ďaleko od domova , aká je účasť keď prší na dedine a aká je v meste  a postupne by  politici  moh l i nastaviť volebné pravidlá tak,  aby dátum a čas volieb bol prispôsobený občanom a nie naopak. V ôbec si nemyslím, že by niekto na tomto systéme získal. Zlepšiť pohodlie  pri hlasovaní sa dá pre ľavicového i pravicového občana. Teórie o skalných  a aktívnych voličoch aj tak moc nevychádzajú. Vždy žasnem na d vyjadreniami analytiko v , čo hodnotia volebnú účasť a nemajú  základné analytické dáta.     

Brazília volí kompletne elektronicky  

Dokonca  v  Brazílii  už elektronické hlasovanie existuje 10 rokov . Asi pochopili, že distribuovať papierové lístky pre  150 mil. ľudí po rozbitých cestách v pralesoch  nedáva význam a vytvorili si elektronický volebný systém, ktorý sa chodia učiť i  profesionáli z USA . A netreba dodávať, že tento spôsob voľby si získal sympatie samotných Brazílčanov.    

Rozumné IT projekty treba vymyslieť  

Mne by sa takýto systém páčil.  Ak by som nebol  v deň volieb  mimo Slovenska, umožnilo by mi to chodiť na v oľby pravidelne. Každá vláda sľubuje občanom elektronizáciu, idú na ňu neskutočné miliardy a všetko ide väčšinou po starom. Ak by tento štát vyhodil peniaze  za elektronizáciu volebného systému, vôbec b y mi to nevadilo . Tu sa jeden rozumný IT projekt sám ponúka. A minister ktorý to  zavedie ? Ten môže potom od rána do večera behať po televízi á ch a pri každých voľbách vysvet ľ ovať, že to je jeho  veľ dielo.  Určite lepší príklad ako  bločková lotéria.  

Odváži sa niekto potopiť predpotopný volebný systém  na Slovensku  ?   

Autor:  Pavol Bulla

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nepôjdete ani von so psom, tak si Matovič predstavuje vypnutie Slovenska

'Blackout' by mohol trvať tri až štyri týždne.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Blackout v hlave premiéra

Existujú nezmysly, ktoré veru žiadne štúdium nepotrebujú.


Už ste čítali?