Zdravotnícky matrix. Čím viac výkonov, tým lepšie zdravotníctvo.

Autor: Pavol Bulla | 23.6.2015 o 12:05 | Karma článku: 6,33 | Prečítané:  1754x

Zdravotníctvo sa zmenilo za posledných 25 rokov na nepoznanie. Príčinou tohto stavu sú zmenené motivácie. 

Nachádzajú sa všade - u lekára prvého kontaktu, u špecialistu, na operačnej sále, vo farmafirme, v zdravotnej poisťovni a bohužiaľ aj pri liečbe závažných chorôb. 

Lekári zdravotníctvo preplnené motiváciami nechceli

Bolo im to viac-menej nanútené. Vraj to bude výrazne lepšie. A tak z nich spravili lekárov - podnikateľov, prinútili ich založiť si firmy a začali im merať výkony. Všetko toto viedlo k určitým zmenám. Lekári zbadali,  že nemocnicu v menšom meste zavreli, lebo výkony nemala. Ona síce so svojím ÁROm zachránila pár životov ľudí z odľahlých dedín s infarktovým stavom, ale to bolo málo. Alebo zrušili ambulanciu špecialistu, lebo ich je vraj veľa a všetci sa neuživia.  Pravda je možno taká, že jeden špecialista predpíše viac liekov, a preto je populárny, no iný zase menej predpisuje, ale viacej lieči, preto má menej pacientov. Nikto to na 100% nevie.

K čomu tento výkonový model vedie ?

Ovplyvňuje základný cieľ zdravotníctva - vyliečiť pacienta.  Podnikateľom - zdravotníkom sme ukázali cestu, že musia neustále zvyšovať svoje výnosy, a tie dosiahnu len vtedy, keď budú mať viac pacientov a výkonov.  Moc sa nepozerá, či viac vyliečených alebo len liečených! 

Existuje taký vtip, že neexistuje zdravý človek, len nedostatočne diagnostikovaný.

Každá príležitosť pri liečbe, ktorú je možné zmeniť na výkon, sa cení.  Výkony, ktoré nikto neprepláca, idú do úzadia. Výkony, ktoré sú výnosné, robia často súkromné zariadenia (treba priznať, že aj efektívnejšie ako mnohé štátne zariadenia). Výkony, ktoré sú nákladné a stratové, sa presúvajú do štátnych zariadení.  Veď nikto nebude robiť charitu a ešte tobôž za svoje. Nedivte sa, že už ani to potvrdenie do práce nie je zdarma.

Lekár mi nenaznačí, že príčinou mojich problémov môže byť napríklad strava. Prečo? Žeby nemal dostatočné vedomosti? Nemá čas ísť do hĺbky, lebo čakáreň je stále plná.  Veľká časť chorôb vraj začína v žalúdku, črevách,  sú spôsobené tým, čo papáme. Všetci v zdravotnom systéme to vedia, ale dietológov naše zdravotníctvo nepodporuje.  Dr. Bukovský  nemá šancu so svojimi "klíčkami" a zeleninou.

Odporúčané liečebné postupy u nás neexistujú, tak je možné hocičo. Liečba sa niekedy zámerne komplikuje. Nasadenie zbytočných antibiotík považujem za "drobné". Iné je, ak rôzne motivácie ovplyvňujú vážnejšie zákroky. Rôzne ekonomické aj neekonomické motivácie spôsobujú, že máme dvakrát viac cisárskych rezov, ako je odporúčanie WHO.  Ešte horšie je, ak vám lekár pri rakovine neodporučí postup lege artis. Ak by ho odporúčal, asi by nemal 3 víkendové chalupy.

Motivácia a výnosy môžu teda rozhodnúť o spôsobe operácie, o type zvoleného pôrodu, o druhu nasadeného liečiva.  Rozhodujú tiež o dĺžke pobytu v nemocnici,  spôsobe liečenia závažných či  chronických chorôb. Rozhodujú i o tom, akých klientov si želá súkromná zdravotná poisťovňa. Ale i o tom, ako sú pacienti v systéme posúvaní na iné "inštancie". K tomu sa pridávajú farmafirmy, dodávatelia zdravotných materiálov a pomôcok, výrobcovia rôznych  výživových doplnkov - všetci tlačia, ako sa len dá.  Samozrejme, tvrdia, že v záujme vášho zdravia.

Ako z toho von?

V USA to prerástlo v nákladový masaker. Na zdravotníctvo dávajú dvakrát viac, ako je vhodné. Priemernú dĺžku dožitia však majú rovnakú, ako na chudobnej Kube.

V západnej Európe je to lepšie, ale snahy o ďalšiu ekonomizáciu zdravotníctva budú narastať i tam. Čím menej peňazí bude k dispozícii, tým viac pôjde do popredia ekonomizácia. A ekonomizácia bude viesť k väčšiemu počtu výkonov. Je to celé zacyklené.

V Nemecku sa 90-ročným vymieňajú kĺby ako na bežiacom páse. Príde vám to normálne ? Ak nie, tak vás vyškrtnú zo zoznamu humanistov a stávate sa zdravotným netvorom.  Ale čo keby sme nemecké kĺby repasovali a "namontovali" ich napr. Slovákom. Stačí Slováka nejako zamotivovať, povedať mu, že na operácií "zarobí" a nechá si voperovať aj repasovaný.

Múdre hlavy sveta dumajú, ako to zmeniť, ale veľmi sa im nedarí. Tak sa to pláta, ako sa vie.  Ale spýtal sa niekto pacientov, ako sú so spôsobom liečenia každej svojej choroby spokojní ?  V UK sa o to aspoň pokúšajú. Je pravda, že jeden pacient je spokojný, keď mu doktor napíše desať druhov "pirúl" a iný, keď ho pošle doktor vyležať s vysvetlením, že je to tak z dlhodobého hľadiska lepšie pre jeho imunitu.  U nás sme sa pre istotu rozhodli spokojnosť neevidovať vôbec. Pri tom masívnom počte výkonov je to asi jediná cesta, ako  do liečenia zainteresovať pacienta.  Nikoho u nás však nezaujíma, či vaša návšteva doktora bola pre vás prínosom. Zdravotníctvo sa merania spokojnosti bojí.   A možno by mal doktor dostať zaplatené, len ak by pacient povedal, že je spokojný s poskytnutým úkonom. Tak ako je to v iných sektoroch - neplatíte za služby, ktoré k ničomu nevedú.

Čím viac prúžkov, tým viac adidas

Nemajte to doktorom za zlé. Keď vám vodárne vedia účtovať dažďovú vodu či štát zdaňovať stratovú firmu,  tak prečo by vás oni nemohli liečiť výkonovejšie. Jedni majú svojich zamestnávateľov, ktorí ich do toho tlačia, iní zase musia, lebo im poisťovňa dala limit len na 2 týždne v mesiaci. Ostatné dni v mesiaci majú asi svojim pacientom čítať rozprávky o zdraví. A dnes keď necháte niekoho len tak vyležať z choroby, môže sa do vás ešte obuť zdravotný dohľad.

Našťastie, veľa lekárov sa vám snaží pri chorobe naozaj pomôcť. Len tí sa sami seba pýtajú, či oni nie sú tí poslední hlupáci v zdravotníckom matrixe.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Vraciame sa do normálu, tak prečo máme núdzový stav?

Od stredy sa uvoľňujú ďalšie opatrenia.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Pellegriniho percentá sú virtuálne

Kiska si k svojmu potenciálu ani nepričuchol.


Už ste čítali?